::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربری :   پسورد :تابلو اعلانات

◘ نتایج مسابقات انتخاب مدیر برای انجمن ویدئو لرن ◘


تعداد بازدید : 570
نویسنده پیام
susan آفلاینارسال‌ها: 6
عضویت: 26 /4 /1397
لوله و اتصالات پنج لایه

چرا باید از لوله و اتصالات پنج لایه برای لوله کشی ها ، ساخت وساز و یا بازسازی ساختمان ها استفاده کنیم .
ویکی پیدیا می گوید Pipe یا لوله استوانه ای توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری سایر مواد استفاده می کنند. لوله ها می توانند از مواد مختلفی مثل آهن، فولاد، پلیمر، شیشه و غیره ساخته شوند. که البته در تعریف ویکی استفاده از لوله جهت ساخت سازه هایی مثل گلخانه های فراموش شده است.
در تاریخ باستان آمده زمانی که انسان ها در یک منطقه جغرافیایی متمرکز شدند ، انتقال اب از منابع اصلی انها به شهرها برای خوردن ، استحمام و دیگر نیاز ها ضرورت پیدا کرد. نخستین اثار لوله کشی باستانی که از جنس مس بوده است ، در دوره هندوس کشف شد.
قدمت این لوله ها حدود ۵۵۰۰ سال تخمین زده شده است. در ایران خودمان در محوطه باستانی فراش (پشت سد سیمره، جایی که تعداد بی شماری محوطه های باستانی بر اثر آبگیری سد سیمره در حال غرق شدن هستند)، باستان شناسان موفق به کشف خارق العاده ای از یک سیستم آبرسانی ۵ هزار ساله شدند. سیستمی که با استفاده از لوله های سفالی در هم تنیده شده به وجود آمده است. هزاران سال بعد، پیشرفت علم و فن لوله های سفالی را تبدیل به نانو لوله کرد، نانولوله لوله ای است که در مقیاس نانو بوسیله نانوذرات ساخته می شود. قطر یک نانو لوله در حدود چند نانومتر است. در حالی که طول آن می تواند به چندین میلی متر برسد. قطعا در سایت بازار لوله ایران نانو لوله به فروش نمیرسد.

در سال ۱۳۰۱طرح احداث شبکه های لوله کشی آب شرب شهرهای ایران بررسی شد و بخشی از شهرهای آبادان، مشهد وبیرجند بوسیله لوله های چدنی که از هندوستان خریداری شده بودند لوله کشی شد. اولین سازمان آب رسانی شهری در ایران بنگاه مستقل خیریه آبلوله بیرجند بود که در سال ۱۳۰۲با احداث وبهره برداری یک رشته لوله به طول ۹ کیلومتر بوسیله باقیمانده لوله هایی را که توسط ارتش انگلستان و بواسطه پایان جنگ جهانی اول در سفیدآبه جاگذاشته شده بود و یک منبع وقنات تامین کننده آب، فعالیت خود را آغازکرد. این بنگاه به مدت ۷۰ سال و تا سال ۱۳۷۲ خورشیدی، وظیفه تامین آب شرب مردم بیرجند را همچنان بر عهده داشت ولیکن پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی و علی رغم مخالفت گردانندگان آن، فعالیتهای آن به شرکت آب و فاضلاب واگذار گردید. لوله پنج لایه دارای مزایای فراوانی است وبه این دلیل در خط لوله و لوله کشی ها کاربرد دارد.
اما دلیل اصلی استفاده از لوله پنج لایه در ساخت و ساز ویژگی های فراوان آن است که امکان استفاده آن برای سالیان طولانی را در یک خط لوله کشی ساختمان فراهم می کند:

1. دما و فشار
دمای کاربردی لوله هایPERT پویا در فشار 10بار و دمای 95درجه سانتیگراد می باشد . البته از این لوله ها برای دماهای زیر صفر درجه سانتیگراد آب نیز می توان استفاده کرد که کاربرد آن در مولدهای سرمازا می باشد.

2.كاملاً بهداشتي به علت عدم ايجاد زنگ و تركيبات شيميايي در آب

3.دوام بيش از 100 سال

4.سرعت و سهولت در نصب توسط پرسنل متخصص و بوسيله بهترين ابزار آلات

5.داشتن استحکام و انعطاف پذیری همزمان
آزمون های انجام شده بر روی لوله های ترکیبی نشان می دهد که این لوله ها در مقابل ضربات و تنش های وارده مقاومت بالایی داشته و برخلاف انواع لوله های پلاستیکی ، به دلیل وجود لایه آلومینیوم میانی در مقابل صدمات مکانیکی تقویت شده اند . لوله های pooya pipe علیرغم مقاومت مکانیکی بالا به راحتی خم می شود.

نسبت مناسب بين آلومينيوم و ماده پليمري باعث خم شدن آسان لوله حتي با دست ميشود و لوله دقيقاً شكل داده شده را به خود ميگيرد. اين لوله با وجود اينكه محكم است اما سبك ميباشد و حمل و نقل آن آسان ميباشد . با توجه به آنكه لوله هاي فلزي قابليت استحكام و لوله هاي پليمري قابليت انعطاف پذيري خوبي دارند انتظار ميرود كه لوله هاي تركيبي هر يك ازاين خواص را تا حدود زيادي داشته باشند . آزمونهاي انجام شده بر روي لوله هاي تركيبي نشان ميدهد كه اين لوله ها در مقابل ضربات و تنشهاي وارده انعطاف پذيري و مقاومت بالايي داشته و بر خلاف انواع لوله هاي پلاستيكي به دليل وجود لايه آلومينيوم مياني در مقابل صدمات مكانيكي تقويت شده اند . پویا پایپ به راحتي خم ميشود. حداقل شعاع انحنا 5 برابر قطر خارجي لوله ميباشد.

6.انعطاف پذيري در برابر زلزله و مقاومت بيشتر از ساير لوله ها در برابر آن

7.استفاده از اتصالات كمتر

8.اجراي يكپارچه و همزمان سيستم آبرساني و گرمايشي

9.عدم جذب رسوب و رسوب گذاري
جدار داخلي لوله هاي پویا پایپ نسبت به جدار داخلي لوله هاي فلزي رايج ، بسيار صيقلي هستند. اين امر امكان رسوبگذاري معدني را منتفي مينمايد از طرفي بدليل عدم رسوب گذاري افت فشار در داخل لوله ها بسيار ناچيز خواهد بود و بنابراين انتخاب لوله هايي با قطر كمتر فراهم ميشود.

10.عدم باز شدن جوش به هنگام خم شدن و يا گستردگي(اكسپند يا انبساط قطري)

11.دامنه حرارتی بالا

12. مقاومت در برابر ضربه قوچ (water hammer)
لوله هاي چند لايه بواسطه مسلح بودن به لايه آلومينيوم مقاومت قابل توجهي دربرابر نيروهاي اضافي ناشي از جريان سيال از خود نشان ميدهد . پديده مهمي كه برخي مواقع در جريان سيالات و به خصوص در زمان اغتشاش جريان اتفاق ميافتد پديده ضربه قوچ ميباشد. اين پديده در اثر تغيير ناگهاني سرعت جريان آب در لوله و يا انسداد پي درپي مسير جريان آب ( مثلاً كه شير آب را بطور ناگهاني باز ميكنيم و يا ميبنديم ) به وجود ميآيد به طوريكه فشار زيادي در آب ايجاد ميشود كه بصورت موج در امتداد لوله و خلاف جهت جريان حركت نموده ، پس از برخورد به مانع باز ميگردد و با عمل رفت و برگشت موج فشار تا زمان استهلاك كامل آن ادامه مي يابد . اين فرآيند بعضي اوقات باعث شكستن لوله هاي غير مسلح و معمولي ميشود و با صداي زيادي توام است. لوله پویا پایپ در برابر پديده ضربه قوچ مقاومت بسيار خوبي از خود نشان ميدهد و اين پديده هيچگاه نميتواند اين نوع لوله را تخريب كند.

13.حداقل ضریب انبساط طولی در فضای آزاد برای جلوگیری از قوس برداشتن لوله در لوله کشی روکار
ضریب انبساط طولی لوله های PERT گروه صنعتی پویا پایپ در حدود لوله های فلزی می باشد. این بدان معنا است که تغییرات محیط یا سیال داخل لوله تأثیر چندانی بر انبساط یا انقباض لوله ندارد و تغییرات طولی در این نوع لوله ها بسیار اندک خواهد بود .

با توجه به ضريب انبساط حرارتي بالاي مواد پليمري در مقايسه با مواد فلزي , طول لوله هاي پليمري در معرض دماي بالا افزايش زيادي خواهد داشت . اين افزايش طول سبب ميشود كه :

•در لوله تنش ايجاد شود .

• لوله ها خميده شده و در صورت صحيح نبودن به سيستم لوله كشي آسيب وارد شود.

•درهنگام لوله كشي مساله افزايش طول در نظر گرفته شود.

•برخلاف لوله های پلیمری که دارای مشکلات فوق می باشد ، لوله های پنج لایه پویا پایپ به جهت دارا بودن لایه فلزی دارای ضریب انبساط طولی پایینی هستند .

14.مقاومت سایشی

در صورت وجود ذرات شن و ماسه و هرگونه املاح معدنی در آب ، در دیواره داخلی لوله PERT هیچگونه خوردگی به وجود نمی آید . به دلیل صیقلی بودن سطح داخلی و کم بودن زبری سطح ، این لوله نسبت به لوله های فلزی به هیچ وجه رسوبات آهکی ، جرم و ... نمی گیرد و در نتیجه در مقابل رسوبات معدنی مقاوم است. به دلیل مقاوم بودن مواد پلیمری مورد استفاده در لوله و عدم ترکیب آن می توان این لوله را در کارخانجات صنایع شیمیایی و غذایی و دارویی و آزمایشگاهی استفاده کرد .

15.عدم انتقال صدا

16.عدم تأثیر بر روی مزۀ آب از نظر تغییر بو ، مزه ، رنگ و ...

17.عدم نفوذ گازهای مختلف به داخل لوله از قبیل اکسیژن، که عامل اصلی زنگ زدگی قسمتهای فلزی تأسیسات می باشد.

18.عدم انتقال لرزش ناشی از مولدهای سرما و گرما به بخش های داخلی ساختمان
اما مختصری نیز در رابطه با بوشن می آموزیم
بوشن چیست؟ کاربرد و طرز کار بوشن چگونه است؟ بوشن ها انواع مختلف دارند که اغلب به عنوان رابط بین دو لوله استفاده می شوند

قیمت بوشن ها متفاوت است و اساس نوع آن و نیز برخی درجات تغییر می کند. اتصال رابط بوشن نر مخصوص لوله کشی های ساختمانی پنج لایه پرسی اتصال رابط بوشن ماده مخصوص لوله کشی ساختمانی پنج لایه. اتصال بوشن سفید یا گالوانیزه که جهت تغییر سایز لوله به کار میرود. اتصال رابط بوشن pp مورد استفاده در لوله کشی های ساختمانی که یک طرف آن رزوه دار فلزیست یکی از انواع این محصول است. مهره ماسوره های پلی پروپیلن برای لوله کشی ساختمانی که رزوه داخلی آن ها یک قطعه بوشن از جنس فلز برنج هست. رابط های مخصوص لوله کشی های پرسی پنج لایه ساختمانی Al-Pex-Al همگی از انواع محولاتی هستند که در این حوزه به کار می روند. انواع اتصالات جوشی متفاوت بوده و بر اساس کاربردی که در خط لوله دارد مورد استفاده قرار می گیرد.
یکشنبه 14 مرداد 1397 - 18:18
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر / موافقم / آفرین گزارش
tehranloole آفلاینارسال‌ها: 3
عضویت: 31 /5 /1397
لوله و اتصالات پنج لایه
RE : 1
عالی بود
چهارشنبه 31 مرداد 1397 - 10:27
ارسال پیام نقل قول تشکر / موافقم / آفرین گزارش


تازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تاپیک های مرتبط
موضوع تاریخ تعداد پاسخ آخرین ارسال بازدید
[Post_Title] [Post_Date] [Post_Answer] [Post_Last_User] [Post_Hit]
پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما | طراح