::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربری :   پسورد :تابلو اعلانات

◘ نتایج مسابقات انتخاب مدیر برای انجمن ویدئو لرن ◘


تعداد بازدید : 42
نویسنده پیام
moh آفلاینارسال‌ها: 67
عضویت: 26 /9 /1401
گویندگی کتاب صوتی درمنزل
کتاب صوتی چیست و چرا اینقدر محبوب شده است؟

به زبان خیلی ساده و راحت، کتاب صوتی یا کتاب گویا یک فایل صوتی ضبط شده است؛ این فایل صوتی شامل خوانش متن مکتوبی است که توسط یک یا چند گوینده کتاب صوتی، انجام می‌گیرد. گویندگی کتاب صوتی به شیوه های مختلفی قابل اجرا است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. بسته به سلیقه تهیه کننده پروژه، گاهی موسیقی یا افکت های صدایی در تولید کتاب صوتی استفاده می شود و گاهی تنها صدای گوینده را می شنویم که هر کدام از این شیوه‌ها، طرفداران مخصوص به خود را دارد.

دلیل محبوبیت کتاب صوتی هم خیلی واضح است. گوینده کتاب صوتی حرفه‌ای، فقط روخوانی نمی‌کند بلکه با تغییر صدا در هنگام خواندن نقش کاراکترهای مختلف، فراز و فرود داستان را به خوبی رعایت کرده و باعث می‌شود مخاطب درک بهتری از روند داستان داشته باشد. به عبارتی دیگر، گوینده برای جذاب شدن محتوا، فقط روخوانی نمی‌کند؛ بلکه مانند یک صحنه تئاتر، در نقش کاراکترها فرو رفته و آنها را برای شنونده، بازی می‌کند. دلیل دیگر برای محبوبیت کتاب صوتی این است که شما می‌توانید با نصب یک اپلیکیشن، هزاران کتاب را همراه خود داشته باشید و در موقعیت‌های مختلف مانند: رانندگی، پیاده روی، انجام کارهای خانه و... از شنیدن کتاب صوتی مورد نظر، لذت ببرید. نکته مهم دیگیری که جذابیت شنیدن کتاب صوتی را چند برابر می کند، استفاده از موسیقی های مرتبط با موضوع به عنوان زیر صدا و تکنیک صداگذاری است که معمولا به طرز هنرمندانه‌ای انجام می‌شود!

نکات گویندگی کتاب صوتی

برای آغاز گویندگی کتاب صوتی بیش از هر چیز به صدای خوب نیاز داریم. هرچند صدای خوب نعمت الهی است اما بیان 8 تا 9 هزار کلمه تنها در یک ساعت کار ساده ای نیست و تارهای صوتی شما را تحت فشار قرار می دهد. این مهارت را باید مانند دیگر مهارت ها از طریق تمرین های مخصوص پرورش داد. قبل از آغاز گویندگی کتاب صوتی بهتر است نکات زیر را به خاطر داشته باشید: 1- خوردن چیپس سیب زمینی باعث حفظ رطوبت لب شما برای مدت زمان طولانی خواهد شد. 2- استفاده از پمادهای لب 3- قرار دادن یک لیوان آب ولرم در کنار دست 4- گویندگی کتاب صوتی با توجه به حجم کتاب ممکن است از چند روز تا چند هفته به طول بینجامد. بخش بندی کتاب با توجه به سرعت تان و خواندن هر بخش در یک نشست بهترین کار ممکن می باشد. اگر قادر به تمام کردن یک بخش نبودید قبل از شروع بخش بعدی بهتر است بخش قبلی را با دقت گوش کرده و با همان جنس، حس و حال کار خود را ادامه دهید. در غیر این صورت ممکن است شنونده دوتکه شدن متن شما را متوجه شود. 5- کار ضبط را بهتر است هر روز در ساعت مشخص انجام دهید زیرا صدای شما در ساعات مختلف متفاوت خواهد بود. 6- برای اصلاح فایل صوتی می توان آن را به یک ویرایشگر حرفه ای سپرد. 7- طراحی صفحه جلد برای کتاب صوتی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کار را می توان به یک گرافیست سپرد.

تجهیزات لازم برای ساخت کتاب صوتی

نخستین گام ورود به حرفه گویندگی کتاب صوتی تمرین مهارت های آن است. همچنین برای موفقیت در این حرفه باید گویندگی در فن بیان را در خود تقویت کرد. به طور کلی می توان گفت گویندگی نوعی هنر است. برای یادگیری این هنر به تمرین زیاد نیاز خواهید داشت و میزان این تمرین تا حد زیادی به هدف و سطح کیفی رقبای شما وابسته می باشد. برای کسب موفقیت در این حرفه باید گویندگی و فن بیان را یاد بگیرید. یادگیری گویندگی فن بیان مانند یادگیری یک ساز می باشد و به تمرین و ممارست نیاز دارد. پس خود را آماده سازید. برای این نوع گویندگی استاد و مربی خوب علاوه بر تمرین نقش مهمی را ایفا می کنند. اینترنتی شدن کسب و کارها در عصر جدید باعث شده تا افراد اهمیت دوره های آموزش آنلاین گویندگی کتاب صوتی را به خوبی درک کنند. برای تبدیل شدن به یک گوینده خوب باید گوش و هوش خود را به کار انداخته و هنرهای مختلف همچون بازیگری، خوانندگی و هنرها و تکنیک های مختلف را آموزش ببینید. گاهی اوقات به استفاده از احساسات بازیگری در گویندگی کتاب صوتی نیاز خواهید داشت. با هر صدایی که دارید همواره توصیه می شود مهارت های فن بیان و گویندگی را تحت نظر استاد فوق العاده آغاز نمایید تا به پیشرفت های چشمگیر دست یابید. اما برای این نوع گویندگی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

میکروفون مناسب

از مهمترین لوازم گویندگی می توان به میکروفون مناسب اشاره کرد. برای گویندگی کتاب صوتی می توان از ویس ریکوردر مخصوص ضبط صدا استفاده کرد. همچنین امکان خرید میکروفون های یقه ای و وصل آن به گوشی موبایل نیز برای شما وجود دارد. در صورت مجهز بودن گوشی تلفن تان به ضبط صوت برای آغاز گویندگی می توان از ضبط صوت آن استفاده کرد. همچنین شما می توانید یک استودیو خانگی به همراه تمامی امکانات ایجاد نمایید. برای آغاز کار گویندگی کتاب صوتی توصیه می شود هزینه زیادی برای خرید میکروفون صرف نکنید. در آغاز این کار بیش از میکروفون به همت و پشتکار نیاز خواهید داشت.

کتاب مناسب

برای آغاز حرفه گویندگی کتاب صوتی در مرحله نخست باید کتاب مورد علاقه خود را پیدا کنید. بهترین گزینه برای آغاز کار می تواند کتابی باشد که از خواندن آن لذت می برید. لازم به ذکر است که کتاب های پرطرفدار نیز می توانند برای گویندگی کتاب صوتی گزینه های خوبی باشند زیرا فروش آن ها در آینده راحت تر خواهد بود.

نرم افزارهای گویندگی

به منظور اصلاح اشتباهات و حذف تپق ها در گویندگی کتاب صوتی به نرم افزار نیاز خواهید داشت. نرم افزارهای wave pad adode auditionدر این زمینه گزینه های مناسبی هستند. هرچند نرم افزار wave pad قدیمی شده اما استفاده از آن بسیار راحت است. نرم افزار adobe audition نیز جدید است و دارای کارایی بیشتر است.

پاپ اسکرین

از دیگر ابزارآلات گویندگی کتاب صوتی می توان به پاپ اسکرین اشاره کرد. پاپ اسکرین در کاهش نویز صدا به شما کمک خواهد کرد و باید در مقابل میکروفون نصب گردد. هزینه پاپ اسکرین به طور معمول بین 200 تا 350 هزار تومان می باشد.

ایجاد یک استودیو مناسب

پس از خرید تجهیزات گویندگی کتاب صوتی برای انجام این کار در منزل به محل آرام و ثابت نیاز خواهید داشت. البته شما می توانید یک استودیو ضبط صدا اجاره کرده و کار خود را در آنجا انجام دهید. با اجاره استودیو ضبط صدا می توان کار خود را در شرایط حرفه ای تر انجام داد. هرچند اکثر استودیوها برای ضبط موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند و تجهیزات مورد نیاز این حرفه را دارند اما برای این نوع گویندگی نیز می توان از آن ها استفاده کرد. قبل از اجاره از مناسب بودن استودیو برای کار خود مطمئن شوید. هزینه اجاره استودیوها معمولا به صورت ساعتی دریافت می شود و این هزینه با در نظر گرفتن شرایط روز مشخص می گردد. از این رو امکان تعیین هزینه مشخص برای آن وجود ندارد.

چه کتاب‌هایی برای تولید کتاب صوتی بهترین گزینه هستند؟

در عوض بعضی از کتاب‌ها برای تولید کتاب صوتی گزینه خوبی هستند. مانند :

 • کتاب‌های موفقیت و خودیاری

 • کتاب‌های بیوگرافی و تاریخی

 • کتاب‌های ژانر وحشت و معمایی

 • کتاب‌های ژانر فانتزی و علمی-تخیلی

 • کتاب‌های سلامت و تناسب اندام

 • کتاب‌های عاشقانه

 • کتاب‌های حوزه کسب و کار


چه کتاب‌هایی برای تولید کتاب صوتی مناسب نیستند؟

با وجود همه جذابیت‌هایی که کتاب‌های صوتی دارند، اما بعضی کتاب‌ها گزینه مناسبی برای گوش دادن نیستند. این کتاب‌ها عبارتند از:

 • کتاب‌های مرجع

 • کتاب‌هایی با محوریت گردآوری نقل قول

 • کتاب‌های طراحی داخلی و محوطه‌آرایی

 • هر گونه کتاب‌های تصویر محور

 • کتاب‌های آشپزی

 • راهنماهای سفر

مهارت‌های لازم برای گویندگی کتابهای صوتی در منزل چیست؟

یکی از لازمه‌های گویندگی کتاب صوتی در منزل ، داشتن تخصص و مهارت لازم برای گویندگی اینگونه از محتواهای صوتی است. شما ممکن است برای تولید یک کتاب صوتی ساعت‌ها وقت بگذارید. اما اگر از مهارت‌ها و تخصص کافی برای انجام این کار برخوردار باشید، می‌توانید خیلی راحت و سریع یک کتاب صوتی با کیفیت بسازید.

با برخورداری از مهارت‌های مهم گویندگی کتاب صوتی در منزل، به سودی بسیار عالی دست پیدا خواهید کرد. شاید این تصور را دارید که کتاب‌های صوتی در استودیوهای بزرگ و با تجهیزات بسیار پیشرفته ساخته می‌شوند. اما شما در منزل خود با کمترین امکانات نیز می‌توانید یک کتاب صوتی با کیفیت را مطابق با استانداردها تولید کنید. به عبارت دیگر با برخورداری از مهارت‌های لازم برای گویندگی، ساخت کتاب صوتی در هر شرایط و با کمترین تجهیزات برای شما راحت خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های برای گویندگی کتاب صوتی در منزل، برخورداری از فن بیان قوی است. اگر فن بیان قوی داشته باشید، مخاطبان و شنوندگان می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. بیان صحیح و واضح کلمات کیفیت کتاب صوتی و بازخورد آن را افزایش خواهد داد. سعی کنید از تولید صدا با اجزای دهان خود خودداری کنید. مثلا نفس گیری مرتب می‌تواند برای شنونده خسته کننده باشد.

برای بهتر انجام دادن گویندگی کتاب صوتی در منزل، تنها لازم است جملات کتاب را پشت سر هم به شکل کاملا صریح و واضح بخوانید. نفس گیری صحیح، قدرت بیان محتوای کتاب به شکل قانع کننده، خواندن دقیق و بدون اشتباه، درک خط داستانی کتاب و تحلیل درست آن، شخصیت پردازی حرفه‌ای و بسیاری از مهارت‌های دیگر، از ویژگی‌ها و امتیازاتی است که شما را به یک گوینده‌ی حرفه‌ای کتاب صوتی تبدیل می‌سازد.

و پیشنهاد ما برای اینکه بخواهید موفقیت بیشتری در زمینه گویندگی کتاب صوتی در منزل به دست بیاورید به سایت گروه دیجیتال مارکتینگ منتا سر بزنید حتما با آموزشها و راهکارهای جذابی روبرو خواهید شد.
یکشنبه 19 شهریور 1402 - 14:49
ارسال پیام نقل قول تشکر / موافقم / آفرین گزارش


تازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تاپیک های مرتبط
موضوع تاریخ تعداد پاسخ آخرین ارسال بازدید
[Post_Title] [Post_Date] [Post_Answer] [Post_Last_User] [Post_Hit]
پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما | طراح